STANDARDY POSTĘPOWANIA
W PRZYPADKU PRZEMOCY WOBEC DZIECKA
obowiązujące w Żłobkach i Przedszkolach KOGUT
- Obowiązkiem każdego pracownika Aktywnych Przedszkoli i Żłobków KOGUT jest postępowanie zgodnie z „Zasadami zachowania bezpiecznych relacji między dzieckiem a personelem” (Załącznik 1).
- Obowiązkiem każdego pracownika placówek KOGUT jest obserwowanie dzieci pod kątem symptomów świadczących o możliwości występowania przemocy wobec dziecka.
- Każdy pracownik, w sytuacji podejrzenia lub posiadania informacji, że dziecko doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, zaniedbania lub innego zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu placówki, członków rodziny, rówieśników, osób obcych, musi niezwłocznie poinformować o tym Dyrektora Placówki.
- Dyrektor Placówki wspólnie z osobą zgłaszającą ustalają plan działań wsparcia dziecka i wdrażają postepowanie, mające na celu dobro dziecka. Można w tym procesie skorzystać z pomocy współpracujących z placówką psychologów, terapeutów.
Zalecane jest postepowanie zgodnie z poniższą procedurą:- KROK 1 – Dyrektor Placówki i osoba zgłaszająca wspólnie zbierają dostępne informacje, ustalają fakty
i analizują sytuację dziecka. - KROK 2 – Dyrektor Placówki i osoba zgłaszająca ustalają, jakie działania podejmą oraz kto i kiedy te działania wykona. Można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych instytucji (Załącznik 2).
- KROK 3 – Zrealizowanie działań zaplanowanych w Kroku 2.
- KROK 4 – Dyrektor Placówki i osoba zgłaszająca na bieżąco analizują czy podjęte działania przyniosły zamierzony skutek.
- KROK 5 – Jeżeli problem nie został rozwiązany i nadal występują przejawy przemocy wobec dziecka, Dyrektor Placówki ponownie analizuje sytuację i dostosowuje działania do skali problemu.
- KROK 1 – Dyrektor Placówki i osoba zgłaszająca wspólnie zbierają dostępne informacje, ustalają fakty
- Jeżeli rozwiązanie problemu przemocy wobec dziecka realizowane jest także poza placówką KOGUT, a dziecko dalej do niej uczęszcza, obowiązkiem Dyrektora Placówki jest być w kontakcie i wspierać (osobiście lub poprzez wyznaczonego pracownika) działania tych osób lub instytucji.
- Dyrektor Placówki dba, aby z wszystkich działań podejmowanych w placówce w zakresie przemocy wobec dziecka, były sporządzane oraz kompletowane i przechowywane w placówce w teczce dziecka, dokumenty dotyczące tej sprawy, w tym notatki służbowe, wysyłane i otrzymywane pisma/maile.
- Dyrektor Placówki jest osobą odpowiedzialną za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego lub wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” (Rozporządzenie z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”). O działaniach tych Dyrektor Placówki powiadamia Zarząd spółki.
- Dyrektor Placówki zobowiązany jest do przeszkolenia podległych pracowników oraz innego personelu mającego kontakt z dziećmi w placówce w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, w tym zwłaszcza zapoznania z „Zasadami zachowania bezpiecznych relacji między dzieckiem a personelem” oraz niniejszymi Standardami. Przeszkolenie potwierdza się na specjalnym formularzu (Załącznik 3).
- Dyrektor Placówki zobowiązany jest do zapoznania rodziców/ opiekunów prawnych dzieci
z obowiązującymi w placówkach KOGUT Standardami ochrony dzieci (Załącznik 4), m.in. poprzez wywieszenie w miejscu ogólnodostępnym w placówce, załączenie do dokumentów informacyjnych dla rodziców nowych dzieci, umieszczenie na stronie internetowej oraz w aplikacji INSO. - Dyrektor Operacyjny co najmniej raz na dwa lata dokonuje wspólnie z Dyrektorami Placówek oceny niniejszych Standardów i zapewnienia ich dostosowanie do aktualnych potrzeb oraz zgodności
z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
1.02.2024
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Ustawa z 28.07.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19.09.2023 r. w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3.