Prezenty, które bawią i uczą!

7 porad odnośnie prezentów dla dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Okres przedświąteczny czas, który sprowadza do domów i placówek przedszkolnych dużo ciepła i radości. W mikołajki i wigilię wręczamy najmłodszym mnóstwo prezentów. Wybór właściwej z nich bywa naprawdę trudny. Czym należy się kierować przy wyborze podarunków dla najmłodszych? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać zabawkę odpowiednią do wieku, potrzeb i możliwości dziecka?

  • Zanim podejmiesz decyzję o wyborze podarunku, zastanów się, co będzie najlepiej służyło  rozwojowi dziecka i równocześnie ucieszy je. Pamiętaj również o tym, że żaden przedmiot ani najpiękniejsza zabawka nie zastąpi czasu poświęconego dziecku!
  • Najlepiej wybierz zabawkę, którą można bawić się na wiele sposobów. Równie wartościowe są te zabawki, które narzucają określony sposób posługiwania się nimi – rozwija to poznawcze umiejętności dziecka
  • Szukaj zabawki, która jest dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Na przykład zabawka, którą można ciągnąć na sznurku lub pchać zaangażuje dwulatka na wiele godzin. Czterolatkowi też się spodoba, ale na krótszy czas i wkrótce, znudzony odstawi ją w kąt.
  • Wybierz zabawkę efektowną, budzącą zainteresowanie dziecka, zajmującą je w twórczy sposób. Z tego punktu widzenia niezwykle cenne będą zabawki zachęcające do dokonywania przekształceń, eksperymentów i pobudzające wyobraźnię. Ważne jest aby zabawka rozwijała umiejętności i myślenie dziecka.
  • Zabawki powinny uczyć dzieci okazywania emocji, empatii i dbania o innych. Te role spełniają między innymi ukochane przez dzieci pluszaki i książki z opowieściami. Zachęcamy do sięgania po klasyki dziecięcej literatury
  • Wybierz wyłącznie zabawki bezpieczne dla dziecka! Warto upewnić się, że zabawka nie ma ostrych krawędzi, szklanych lub porcelanowych części, lub elementów, które mogą odpaść lub zostać połknięte. Dokładne sprawdzenie zabawki przed podarowaniem jej dziecku, zapewni rodzicom i dzieciom spokojną głowę.
  • Ważne jest, żeby podczas zabawy dzieci mogły zaspokoić potrzebę ruchu. Wszystkie zabawki zachęcające do aktywności. U nas w sieci Aktywnych Przedszkoli i Żłobków Kogut kładziemy duży nacisk na wybór zabawek, które wspierają wspólne spędzanie czasu i ruch.

Odpowiedzialny dobór zabawek dla dzieci to obowiązek rodziców i opiekunów! Pamiętaj, że to od Ciebie zależy rozwój i szczęście dziecka 🙂

Dziękujemy za to że jesteś z nami! Zachęcamy do odwiedzania naszych placówek w Bytomiu, Szczecinie Świnoujściu, Poznaniu.  Niepubliczne Przedszkola i Żłobki Kogut!

Opis na podstawie plakatów z prenumeraty „Wychowanie w Przedszkolu”