Pierwsze dni w żłobku, czyli jak pomóc dziecku i sobie w nowej rzeczywistości?

Pierwsze dni w żłobku…

Z naszego doświadczenia jako rodziców i pedagogów wiemy, że pierwsze tygodnie dla naszych maluszków są trudnym doświadczeniem. Samo rozstanie z domem jest dla dzieci bardzo stresujące, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i dać maleństwom czas na zaakceptowanie nowej sytuacji.


W tym czasie u maluszka możemy zaobserwować m.in:

 • Zaburzenia snu (długi sen po powrocie do domu bądź nagłe zrywanie się w nocy)
 • Zaburzenia aktywności (nadmierna ruchliwość bądź brak zainteresowania otoczeniem)
 • Brak łaknienia (wymioty, brak apetytu)
 • Zaburzenia sfery emocjonalnej (płacz, lęki, niepokój)
 • Zaburzenia kontaktów społecznych (agresja, negatywizm)
 • Zaburzenia wydalania (moczenie)

Każde dziecko na swój sposób przeżywa tę zmianę warunków życia. Niektóre dzieci przystosowują się szybko, a niektóre potrzebują więcej czasu. Dlatego tak ważne jest aby obdarzać je bezwarunkową akceptacją i miłością w każdej chwili. 

Znalezione obrazy dla zapytania praca w żłobku

Oto 10 praktycznych wskazówek, dzięki którym jesteś w stanie pomóc dziecku w czasie przystosowania.

Co zrobić, aby czas adaptacji przebiegał jak najbardziej łagodnie? Co jest najważniejsze?

 1. Rozmawiaj z dzieckiem! Rozmawiajcie z dzieckiem o zmianach, które mają nastąpić w jego życiu, opowiadając, co je czeka, tłumacząc powody rozłąki, zapewniając o swojej miłości. Mówmy prawdę: będą nowi koledzy, dużo zabawek, ale trzeba tam być bez rodziców.
 2. Nie obiecuj –  jeśli pójdziesz do żłobka to coś dostaniesz.
 3. Dbaj o swoje emocje – Osoba, która pozostawia dziecko w żłobku musi starać się kontrolować swoje emocje. Powinna umieć opanować przykre odczucia związane z rozstaniem z dzieckiem. Dziecko bezbłędnie wyczuwa nastrój i strach.
 4. Pożegnaj się i powiedz kiedy będziesz. W czasie pożegnania należy dziecku powiedzieć kiedy przyjdziecie po nie (np. po obiedzie, po spaniu). Nie wolno zniknąć dziecku bez takiego komunikatu, aby nie było zdezorientowane i przerażone. Pożegnanie powinno zawierać ogromną dawkę miłości, z odrobiną stanowczości i zdecydowania.
 5. Szybko i zdecydowanie. Rodzice nie mogą być zdenerwowani, przedłużać w nieskończoność momentu rozstania. Nie zabieraj dziecka do domu przy rozstaniu (jeśli zrobicie to choć raz będzie wiedziało, że łzami może wszystko wymusić).
 6. Pamiętaj o regularności. W okresie pierwszych tygodni uczęszczania do żłobka nie rób nawet jednodniowych przerw.
 7. Bez pośpiechu. Nie przychodźcie do żłobka w ostatniej chwili, pośpiech zawsze wprowadza nerwową atmosferę. Nie wymuszajcie na dziecku, aby zaraz po wyjściu opowiadało co wydarzyło się w żłobku ? to powoduje dodatkowy stres. Poczekaj i znajdź odpowiedni moment na rozmowę. Po powrocie do domu, postaraj się o chwilę tylko dla dziecka, np. wspólna zabawa, spacer, itd.
 8. Odpowiedzialność.  Pamiętajcie, że oddanie dziecka do żłobka nie zwalnia z odpowiedzialności za nie. Nikt bowiem nie może zastąpić maluchowi najbliższych, we wspólnym przeżywaniu z dzieckiem jego smutków i radości.
 9. Buduj wieź. Czas, który dziecko uczęszczające do żłobka spędza w domu powinien być maksymalnie wykorzystany na pogłębianie kontaktu uczuciowego z nim, na wspólną zabawę, dostarczanie pozytywnych wrażeń i doznań.
 10. Pozytywne nastawienie. Adaptacja malucha w żłobku w bardzo dużym stopniu zależy od Twojego nastawienia. Przypominaj o tym każdemu, kto odbiera dzieci ze żłobka.

Zapraszamy do oddziałów Aktywnych Przedszkoli i Żłobków Kogut w Szczecinie, Świnoujściu, Poznaniu i Bytomiu.

Więcej info na naszej stronie: http://przedszkolekogut.pl/zlobek  i naszym Facebooku: https://www.facebook.com/aktywneprzedszkolakogut/