Jak wspierać twórczą aktywność dziecka? 7 rad dla rodziców

Pobudzanie aktywności twórczej dziecka wspomaga jego harmonijny rozwój. Powoduje, że maluch jest ciekawy świata, samodzielny, ma wysoką samoocenę i jest otwarty na nowe doświadczenia. Zwiększają się również jego możliwości intelektualne oraz kompetencje społeczne. Twórczy rozwój jest możliwy w atmosferze bezpieczeństwa emocjonalnego, akceptacji i poczucia wolności.

 1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego pomysłach i planach, wzmacniaj je swoimi pozytywnymi reakcjami. Pamiętaj, że prawidłowa, wspierająca komunikacja zachęca malucha do twórczych poszukiwań:
  • Słuchaj aktywnie – jak najczęściej okazuj zainteresowanie: Dobre pytanie! A to ciekawe. Opowiedz coś więcej.
  • Komentuj to co widzicie i robicie, zachęcaj malucha do zadawania własnych pytań i zawsze na nie odpowiadaj.
  • Pomagaj maluchowi tylko wtedy kiedy tego oczekuje. Dziel z nim ryzyko: Na pewno dasz sobie radę, jak będziesz potrzebować pomocy to daj mi znać.
  • Wystrzegaj się stwierdzeń wyrażających wątpliwość: To nie będzie działać, Ale co pomyślą inni.., Nigdy dotąd tego nie robiliśmy,  z tym może być kłopot.
  • Unikaj stwierdzeń, które obniżają samoocenę dziecka: Dlaczego nie pomyślisz, zanim zaczniesz robić..?!, Kto powiedział Ci żeby tak robić? Nie zadawaj głupich pytań!
 2. Okazuj dziecku szacunek. Poważnie traktuj decyzję i perspektywę dziecka. Ono również może Cię nauczyć czegoś wartościowego. Potencjał twórczy dziecka jest o wiele większy niż przeciętnego dorosłego. Dlatego nie odrzucaj nowych pomysłów, nie okazuj zniecierpliwienia i nie karaj za brak dostosowania. Błędy to normalna sprawa – są po to abyśmy mogli się czegoś nauczyć.
 3. Uważnie dobieraj zabawki i gry. Wybór pomocy dydaktycznych pod kątem stymulacji twórczej aktywności Twojej pociechy jest bardzo ważny.  Pozwalaj na wykorzystywanie  w zabawach przedmiotów o innym przeznaczeniu( np. kartonów, garnków, pokrywek, sznurka).
 4. Baw się razem z dzieckiem i wspólnie eksplorujcie świat. Zaproponuj maluchom gry i zabawy  na twórcze myślenie, takie jak:
  • Wymień znane Ci rzeczy które są niebieskie i miękkie, białe i zimne, itd.;
  • Jak inaczej można nazwać x (okno, stół, widelec)?
  • Z czym kojarzy Ci się…
  • Jak widzi świat dzięcioł, słoń, pies…
 5. Zapewnij dziecku kontakt ze sztuką. Zabieraj je do teatru, muzeum, galerii czy na koncerty muzyczne. Sprawdź ofertę lokalnych placówek artystycznych i domów kultury.  Pamiętaj, że nie chodzi o oglądanie sztuki w telewizji – o wiele większą wartość mają spotkania z artystami i twórcami na żywo.
 6. Rozwijaj intersensorykę najmłodszych ? Sztuką jest umiejętność odbierania świata za pomocą wszystkich zmysłów. Idzie za tym rozwój  kreatywności i pewność wyrazu. Jednoczesne zabawy ze smakami, kolorami, dźwiękami  i różnorodnym dotykiem są dobrym pomysłem. Zapraszamy do zabaw w salach integracji sensorycznej w placówkach Aktywnego Przedszkola Kogut.
 7. Zachęcaj dziecko do podejmowania aktywności artystycznej. Przygotuj przestrzeń do twórczych wyrazów. Zadbaj by w domu były materiały papierowe i przybory do malowania, rysowania czy rzeźbienia. Wspólnie rozwijajcie umiejętności poprzez zabawę i pokazujcie rezultaty swojej pracy. Wyślij dziecko na dodatkowe zajęcia z artystyczne np. z arteterapii.

W naszych placówkach regularnie rozwijamy twórczą aktywność dziecka, prowadząc zajęcia inter-sensoryczne i  artystyczne. Kogut Zaprasza!

Więcej info na naszej stronie: http://przedszkolekogut.pl/zlobek  i naszym Facebooku: https://www.facebook.com/aktywneprzedszkolakogut/

Zachęcamy również do odwiedzania naszych placówek w Bytomiu, Szczecinie Świnoujściu, Poznaniu.

Wpis powstał na podstawie plakatów z prenumeraty „Wychowanie w Przedszkolu”