Dlaczego rękawiczki 1-palczaste są lepsze od rękawiczek 5-palczastych?

DLACZEGO RĘKAWICZKI 1-PAlCZASTE SĄ LEPSZE OD RĘKAWICZKI 5-PALCZASTYCH ?

Za oknami Zima. Dla dzieci to czas zabaw na śniegu, zmarzniętych nosów i przemoczonych butów. Dla rodziców oznacza to dodatkowe kilka minut poświęcane na przygotowanie dzieci do wyjścia na dwór. Jednym z najważniejszych elementów zimowej garderoby są: rękawiczki, czapka i szalik. Jak wybrać te najlepsze dla przedszkolaków? Oczywiście uwzględniać potrzeby dzieci i ich sposób zachowań na świeżym powietrzu.

Wiele z  decyzji podejmujemy automatycznie, często uznajemy, że to co najlepsze dla nas, jest również najlepsze dla naszych dzieci. A to nie zawsze okazuje się prawdą! Z doświadczenia pedagogów w Aktywnych Przedszkolach  Kogut wynika, że rękawiczki 5-palczaste – preferowane przez większą część dorosłych –  nie są najlepszym rozwiązaniem dla dzieci.

Dlaczego lepiej zaopatrzyć dzieci w rękawiczki z jednym palcem, najlepiej połączone sznurkiem?

Po pierwsze, oszczędzimy cenne minuty podczas zakładania rękawiczek, co z pewnością ucieszy zabieganych rodziców i sprawi mniejsze problemy nauczycielom.  Sznurek pomoże utrzymać rękawiczki tam gdzie one powinny być i zapobiegnie niepotrzebnym zgubom.

Po drugie, dziecko będzie miało okazję do nauki samodzielności, gdyż zakładanie rękawiczki to nie lada wyzwanie, szczególnie bez pomocy dorosłego.  Dla kilkulatka o wiele łatwiej jest włożyć całą rączkę, niż każdy z 5 palców. Nawet te proste czynności warto rozważyć z perspektywy dziecka.

Po trzecie – komfort. Każdy lubi by ubrania były dopasowane zadań. Jednopalczaste rękawiczki są cieplejsze, gdyż palce są bliżej siebie. Zapewniają też większą swobodę ruchów. Oczywiście, nie jesteśmy wtedy w stanie obsługiwać telefonu, ale dzieciom zimą bardziej przyda się kolejna porcja śniegu zamiast technologii.

Jaki szalik? Jaka czapka?

W przypadku wyboru szalika i czapki poza dobraniem ulubionego koloru dziecka, warto pomyśleć także o jakości materiału – najlepsze dla zdrowia są te w pełni naturalne takie jak na przykład wełna. Przedszkolaki uwielbiają miękkie rzeczy, dlatego warto zadbać, by wybrana część garderoby nie drapała najmłodszych. W innym razie, z pewnością czapka lub szalik szybko zostanie porzucony w śnieżnych harcach.

Wygodnym zamiennikiem szalika są tak zwane kominy lub kominiarki, które po założeniu na pewno pozostaną na swoim miejscu.  Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem na zimowy czas, nie jest ani za ciepłe ani za zimne ubranie. Wybierajmy świadomie, adekwatnie do potrzeb naszych dzieci.  Więcej o potrzebach dzieci przeczytasz tutaj: Kogut Radzi.

Zapraszamy do oddziałów Aktywnych Przedszkoli i Żłobków Kogut w Szczecinie, Świnoujściu, Poznaniu i Bytomiu.

Kogut Zaprasza

Więcej info na naszej stronie: http://przedszkolekogut.pl/zlobek  i naszym Facebooku: https://www.facebook.com/aktywneprzedszkolakogut/